Ale! Kino29, 30 września
5, 6, 7 października


28-30 września

Teatr20 października

PolecamyDzień dawcy szpiku


Kurs samoobrony

Święto Niepodległości w gminie Libiąż

Tradycyjna Biesiada patriotyczna i pokaz musztry konnej były największymi atrakcjami libiąskich obchodów 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
– Niezależnie od poglądów politycznych w gminie Libiąż naszą postawą pokazujemy wszystkim, że potrafimy w zgodzie i przyjzanej atmosferze cieszyć się z kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił do licznie zgromadzonych na Libiąskiej Biesiadzie Patriotycznej mieszkańców i zaproszonych gości Burmistrz Jacek Latko.
Po raz dziewiętnasty Libiąż wzorowo świętował 99 rocznicę przypadającego na dzień 11 listopada święta. Tradycyjnie obchody rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu, a po niej złożono kwiaty pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym. Dzięki Szwadronowi Kawalerii Ochotniczej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Libiążu mieszkańcy mogli podziwiać niezwykle efektowny pokaz musztry konnej i władania szablą i lancą. Taka lekcja historii szczególnie przypadła do gustu 92-letniemu kombatantowi Andrzejowi Szostkowi z Gromca, który od wielu lat w oryginalnym mundurze wojskowym uczestniczy w gminnych obchodach świąt państwowych.
– Ułani zapisali się wielkimi literami w historii polskiej wojskowości. Warto przekazywać młodym pokoleniom nie tylko ich bohaterstwo, ale również wzorową postawę obywatelską – komentował.
Podsumowaniem obchodów była XIX już Biesiada Patriotyczna, w której udział wzięło ponad 1000 osób. Goszczący po raz pierwszy na imprezie senator Andrzej Pająk podkreślał niezwykłą atmosferę tego patriotycznego wydarzenia. W tym roku motywem przewodnim wspólnego biesiadowania były różnego rodzaju profesje zawodowe. Uczestnicy musieli na przykład ułożyć fryzurę, wykonać karmnik dla ptaków, wcielić się w tkaczy, cukierników, malarzy, kucharzy, pielęgniarki, kosmetyczki, a nawet stworzyć tekst przy pomocy starodawnej maszyny do pisania. Dobra zabawa przeplatana była śpiewem intonowanym przez chór Canticoum Canticorum pod przewodnictwem Piotra Ciuły. Libiąskie świętowanie zorganizowane przez Libiąskie Centrum Kultury uświetniła również orkiestra górnicza Zakładu Górniczego „Janina”.
Burmistrz Libiąża Jacek Latko i Dyrektor Libiąskiego Centrum Kultury składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia uroczystości Święta Niepodległości w Libiążu, w tym szczególnie:
– Ochotniczym Strażom Pożarnym Libiąż Wielki i Moczydło
– Orkiestrze Dętej ZG „Janina”
– Dyrekcji i wolontariuszom Zespołu Szkół w Libiążu
– Dyrekcji i wolontariuszom Szkoły Podstawowej nr 1 w Libiążu
– Dyrekcji i wolontariuszom Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddz. Integr. w Libiążu
– ZHP KH Chrzanów Związek Drużyn – Libiąż
– Klubowi Seniora 50 Plus z Libiąża
– Dyrektorowi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Libiążu
– Chórowi Canticum Canticorum na czele z dyrygentem Piotrem Ciułą
– Kołom Gospodyń Wiejskich z Libiąża, Gromca i Żarek
– Szwadronowi Kawalerii Ochotniczej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Libiążu
– Pocztom Sztandarowym Stowarzyszeń i Organizacji Społecznych z terenu gminy Libiąż

 

Archiwa

Wkrótce

Kurier Libiąski


Nr 102

Archiwum